2020.03.31 godz. 15:21 Poznań, Wielkopolskie

Testament po spadku.

Wyjaśnienie sytuacji

Mam pytanie przykładowe : 2 rodziców, dwóch dzieci Mama ma majątek 5tys, napisała testament na mnie syna. Tata ma majątek 200tys , napisał testament na mnie i na mame. Stało się tak że mama umarła pierwsza i dostałem w spadku(testament) 5 tys. Po pewnym okresie później umarł tata. Na kogo przejdzie 200tys ??? Czy testament mamy bedzie ważny ???

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Mar 2020 19:42

Dzień dobry, w opisanej sytuacji występuje stan opisany w art. 965 Kodeksu cywilnego, czyli tzw. przyrost. Oznacza to, że jeśli jeden ze spadkobierców testamentowych zmarł to jego udział w spadku przypada proporcjonalnie pozostałym spadkobiercom testamentowym. Skoro jest Pan jedynym pozostałym spadkobiercą testamentowym, to całość spadku testamentowego przypada na Pana. Proszę jednak pamiętać, że rodzeństwo będzie mogło wystąpić o zachowek, jednak to już odrębny temat. Pozdrawiam.