2021.12.19 godz. 10:43 Kielce, Świętokrzyskie

Mam wyrok z 2019 roku. Sąd umarza srawe w 2019 którą zawiesił w 2018 roku. Dostaje dziś list Profi Credit domaga się 3 tys dopłaty i straszy sprawą. Co robić?

Wyjaśnienie sytuacji

Umowa zawarta w 2017 w marcu z firmą Profi Credit na kwotę 7 tys. W 2017 grudniu została wypowiedziana. Chcieli uzyskać szybko nakaz ale sąd ustalił że wezwania szły na adres z którego się wymeldowałem. Sąd nakazał w 2018 ustalić firmie Profi Credit miejsce mojego zameldowania. Profi Credit nie ustaliła. Ostatecznie sąd sprawę umarza w 2019.W 2021 w grudniu Profi wysłała przedsądowe wezwanie do wpłaty 3tys bo nie dopłaciłem wg nich i to może być prawdą 3 tys. Pytanie czy mogę sprawę wygrać. Mam dopłacić im 3 tys? Co robić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Gru 2021 10:10

Dzień dobry, z przedstawionego przez Pana opisu wynika, że sprawa może być już przedawniona. Postępowanie wywołane wniesienie pozwu, które zostało następnie umorzone, nie przerywa biegu przedawnienia (por. art. 182 par. 2 k.p.c.). W związku z powyższym proponowałbym napisać do Profi Credit, żeby odstąpili od dochodzenia od Pana wskazanej należności ze względu na jej przedawnienie. Ostateczną decyzję co do zapłaty powinien Pan natomiast podjąć po uzyskaniu wyjaśnień ze strony Profi Credit (być może przerwanie biegu przedawnienia nastąpiło na skutek innych okoliczności). Pozdrawiam