2023.02.02 godz. 13:35 Zielona Góra, Lubuskie

Opieka nad dzieckiem po śmierci rodzica

Wyjaśnienie sytuacji

Mama i siostry są w Niemczech od 7 lat.Jedna siostra jest dorosła i mieszka sama, druga ma 14 lat i mieszka z mamą.Rodzice są po rozwodzie i tata mieszka w Polsce,bez chęci kontaktu z siostrami.Mamę czeka poważna operacja,która zagraża jej życiu.W przypadku jej śmierci kto prawnie przejmie opiekę nad młodszą siostrą?Mama nie chce by był to ojciec.Czy istnieje sposób na przekazanie praw opiekuńczych na starsze rodzeństwo?Jak to wygląda z racji że mieszkają one w DE?Czy podlega to wszystko pod prawo niemieckie czy polskie?Co dzieje się z dzieckiem w przypadku niewytypowania prawnego opiekuna?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lut 2023 14:38

Formalnie do opieki będzie zobowiązany ojciec, chyba, że zostanie pozbawiony władzy rodzicielskiej i ustanowiony zostanie opiekun prawny. Właściwe będzie prawo niemieckie, jako prawo zwykłego pobytu dziecka (zastosowanie ma konwencja o jurysdykcji, prawie właściwym, uznawaniu, wykonywaniu i współpracy w zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej oraz środków ochrony dzieci, sporządzona w Hadze dnia 19 października 1996 r.)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)