2023.08.04 godz. 23:53 Krosno, Podkarpackie

Mama zmarła 4 lata temu i zostawiła dom. Moje rodzeństwo (siostra i dwóch braci) chcą zrzec się prawa do domu na moją korzyść.

Wyjaśnienie sytuacji

W jaki sposób to rozwiązać? Wiem, że już za późno, aby zrzekli się majątku. Czy mają przyjąć spadek i mi go przekazać w formie darowizny? Jaki będę musiała zapłacić od tego podatek? Jest testament napisany przez naszą mamę, w którym dom przekazuje mnie (jest to odręcznie napisany testament, bez notariusza). Czy taki dokument ma jakąkolwiek wartość prawna?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sie 2023 15:39

Dzień dobry, jeżeli Pani mama pozostawiła po sobie testament i jest on prawidłowo sporządzony tzn. jest ręcznie sporządzony, posiada datę oraz jednoznacznie wskazuje, co spadkodawca przekazuje, to jest Pani spadkobierczynią testamentową. Powinna Pani złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po mamie w sądzie rejonowym. We wniosku wskazać wszystkich spadkobierców ustawowych oraz załączyć testament. Wówczas to Pani nabywa cały majątek po mamie, a rodzeństwo może od Pani dochodzić zapłaty zachowku (ale nie musi).