2024.08.20 godz. 23:45 Wrocław, Dolnośląskie

Mamy do podpisania z chłopakiem umowę okazjonalną i nie wiem jak dostać oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

Wyjaśnienie sytuacji

Jesteśmy zameldowani w innym mieście każdy u swoich rodziców,jak możemy dostać oświadczenie? Musimy to zrobić w taki sposób że każdy z nas musi wziąć oświadczenia u własnego rodzica, czy możemy z jednej strony (np. moich rodziców ) i gdzie można dostać to oświadczenie i wszystkie dokumenty do podpisania umowy okazjonalnej (musimy iść do urzędu miasta czy jak ?czy Rodzic który nas weźmie do siebie z powodu wystąpienia egzekucji, musi być u notariusza przy podpisywaniu umowy czy wystarczy dokument z jego podpisem, potrzebujemy konsultacji co i jak i gdzie możemy dostać potrzebne dokumenty?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Sie 2024 10:37

Do umowy najmu okazjonalnego należy załączyć oświadczenie najemców - czyli Państwa - o poddaniu się egzekucji, zgodnie z art. 19a ust. 2 pkt 1) ustawy o ochronie praw lokatorów [...]. W tym celu powinniście się Państwo udać do notariusza i powiedzieć jakie oświadczenie chcecie złożyć. Poza tym, należy też załączyć oświadczenie właściciela lokalu, do którego Państwo się wyprowadzicie w razie egzekucji. Mogą to być Rodzice z obu stron, albo z jednej. Oświadczenie powinno być na piśmie, a jeżeli wynajmujący będzie wymagał, to z podpisem notarialnie poświadczonym. Z wyrazami szacunku