2023.11.23 godz. 19:57 Wrocław, Dolnośląskie

Windykacja długu po zmarłym mężu

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż w 2017 roku zaciągnął pożyczkę gotówkową i debet na swojej karcie kredytowej w BNP Paribas. Zmarł w 2018. W 2019 r przyjęłam po nim spadek (1/2 mieszkania na które zaciągnięty był kredyt hip), podpisałam wtedy u notariusza Akt poświadczenia dziedziczenia gdzie była adnotacja o zaciągniętych zobowiązaniach męża. Nikt się nie upominał o spłacenie zaległości, nie było monitów, zero kontaktu, nawet nie wiedziałam jaka to kwota. Od śmierci mineło ponad 5 lat. Dziś dostałam pismo z kancelarii reprez. bank o wezwaniu do spłaty w wraz z odsetkami w ciągu 7 dni ponad 40 tyś. Jak mogę się odwołać?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lis 2023 03:19

Pozostaje zbadać czy długi nie są przedawnione, w wypadku przedawnienia powołać ten zarzut i nie trzeba wtedy ich spłacać.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lis 2023 21:07

Przyjmując spadek wprost, spadkobierca przyjmuje na siebie również pasywa, czyli zobowiązania spadkodawcy. W obecnej sytuacji pozostaje jedynie przeanalizować zasadność roszczenia (ewentualne przedawnienie).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)