2024.03.14 godz. 13:24 Ukraina, Łódzkie

Miałam męża polaka. Jestem z Ukrainy. Rozwiodłam się, gdy dzieci mieli 1 i 3 lata. Nei widzieliśmy się od 18 lat. 2 lata temu dowiedzieliśmy się, że on nie żyje

Wyjaśnienie sytuacji

Potem od jego brata dostalişmy dziwne listy, że on podariwał jemu wszystko, a po jego śmierci chce zabrac. Że dzieci moję są spadkobiorcami, ale on chce wszystko dostac. Nie otrzymališmy nic.i niczego nie podpisywalişmy. Lecz teraz spółka kredytowa wymaga od dzieci oddania jego kredytu. My nie mamy kosztów, dzieci się uczą, oni nie znają języka polskiego i nie zgłaszali się o spadek. Co mamy robić? Do kogo pisać, żeby nie płacić, jak się dowiedzieć, w jakim stanie ten spadek, kto go dostaje? Konsulat taką sprawą nie zajmuję. Czy to wogule prawomerne, że wszystkie papiery szlą w języku polskim?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Mar 2024 14:48

Co do zasady spadkobierca powinien w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o powołaniu do spadku, odrzucić spadek po zmarłym, jeśli nie chce go przyjmować (np do spadku wchodzą długi po zmarłym). W razie gdy termin 6 miesięcy już minął konieczne jest złożenie w sądzie oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku po zmarłym. Tylko w ten sposób można próbować uniknąć długów po zmarłym. Jeśli potrzebuje Pani pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu e-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)