2020.01.21 godz. 16:00 Lublin, Lubelskie

wynagrodzenia za nadgodziny

Wyjaśnienie sytuacji

miałam umowę o pracę i najniższe wynagrodzenie, w tej chwili dostałam aneks obniżający ilość czasu pracy do 1/16 etatu, wynagrodzenie do 162,50 brutto i do tego taki zapis:...dopuszczalna liczba godzin pracy ponad określony w Umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia,o którym mowa w art. 151¹ § 1 Kodeksu pracy to 38 godzin przeciętnie w tygodniu.Jak to się ma do tego że maksymalna ilość nadgodzin w roku to 150 i czy taki zapis jest prawidłowy? Zmiana nastąpiła z powodu wzrostu wynagrodzeń i kosztów.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sty 2020 10:59

Umownie można określić inną liczbę godzin nadliczbowych, pod warunkiem, że nie naruszy to prawa pracownika do odpoczynku. Przy pełnym etacie maksymalna liczba nadgodzin to 416 godzin rocznie ( do dyskusji czy powinno się uwzględniać urlopy, co powoduje obniżenie tej liczby). Taka możliwość wynika z art.151 par 4 kodeksu pracy.