2020.06.09 godz. 13:29 Bielawa Górna, Dolnośląskie

Zwrot zadatku. Czy się należy ?

Wyjaśnienie sytuacji

Miałam Zaplanowane wesele które miało się odbyć 1 sierpnia. Ze względu no to ze mieszkamy w Niemczech i granice polsko niemieckie są jeszcze zamknięte byliśmy zmuszeni do odwołania wesele. Jednakże fotograf nie wiedzi ze to nie nasze wina i nie chce oddać zadatku. Czy w tej sytuacji jaka mamy jest to w porządku? Z poważaniem Marta Loer

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Patrycjusz Miłaszewicz

Góra, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Cze 2020 15:29

Dzień dobry, stosownie do art. 394 § 1 k.c. w wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło na skutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności - zadatek powinien być zwrócony. Skoro odwołała Pani wesele z uwagi na stan epidemii, tym samym może Pani żądać zwrotu zapłaconego zadatku wskazując, iż nie ponosi Pani odpowiedzialności za niewykonanie umowy. Dodatkowo na uwagę zasługują przepisy art. 357 z indeksem 1 k.c., art. 475 k.c., art. 495 § 1 k.c. Z poważaniem radca prawny Patrycjusz Miłaszewicz.