2020.09.13 godz. 01:09 Łódź, Łódzkie

Obowiązek alimentacyjny

Wyjaśnienie sytuacji

Miesiac temu zmarł moj tata, który miał nałożony na siebie obowiązek alimentacyjny, by płacić na mojego przyrodniego brata. Wraz ze śmiercią ten obowiazek oczywiscie wygasł. Bratu przysługuje teraz renta w kwocie około 1000 złotych miesięcznie poniewaz nadal się uczy, ma 14 lat. Niestety, gdy moi dziadkowie zanieśli matce mojego brata dokumenty, które powinna podpisać aby uzyskać rente, ta rzuciła nimi w niego twierdząc, że żadnej renty nie chce. Ma zamiar za to pozwac mojego dziadka o alimenty, przypuszczamy z rodziną ze po złości. Ma jakies szanse uzyskać alimenty? Zarabia ok 3000 i 500+.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Wrz 2020 12:28

Dzień dobry, alimenty uzupełniające od dziadków są zasadne w momencie kiedy rodzic nie jest w stanie samodzielnie utrzymać dziecka i grozi mu życie w niedostatku. W takiej sytuacji na rodzicu będzie ciążył obowiązek wykazania, że nie ma możliwości finansowych, aby zaspokoić podstawowe potrzeby dziecka. Pozdrawiam serdecznie.