2022.10.25 godz. 11:20 Jastrzębie-Zdrój, Śląskie

Sprawa spadkowa

Wyjaśnienie sytuacji

Miesiąc temu zmarła nam mama i mam pytanie co musi brat zrobić aby odrzucić spadek po mamie, brat mieszka za granicą, ma dwójkę dzieci które urodziły i mieszkają w Polsce i jedno dziecko które mieszka za granicą. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2022 17:49

Dzień dobry, brat na odrzucenie spadku ma 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o swoim powołaniu do spadku. Należycie do pierwszej grupy spadkobierców, więc należy uznać, że termin ten liczymy od dnia śmierci mamy. Brat może albo złożyć do Sądu spadku wniosek o przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Może też podczas wizyty w Polsce (w ramach terminu 6 m-cy) umówić się u notariusza i okazując mu wymagane przez notariusza dokumenty złożyć takie oświadczenie przed notariuszem. Teoretycznie można też zrobić to przed konsulem i przesłać poświadczony dokument do sądu spadku.