2021.11.17 godz. 13:32 Dziemiany, Pomorskie

Czy może się wprowadzić?

Wyjaśnienie sytuacji

Mieszkałem z Żoną i córką w podwójnym mieszkaniu (ale jeden adres i jedna KW) z moimi rodzicami. Niestety zmarli i nie zdążyli uregulować spraw spadkowych. Ja dokonuję od ponad roku wszystkie niezbędne opłaty związane z mieszkaniem. Chciałem wnieść sprawę spadkową ale moja siostra oświadczyła że za 5 lat przestanie jaj przysługiwać mieszkanie służbowe i ma zamiar po tym czasie wprowadzić się do części mieszkania które zajmowali nasi rodzice. Czy może tak po prostu się wprowadzić jeżeli to ja będę cały czas prowadził opłaty i jak wyglądałaby sprawa jej zameldowania.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lis 2021 17:14

Dzień dobry! W opisanej sytuacji sugerowałbym przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku przed sądem lub w formie notarialnego poświadczenia dziedziczenia - dzięki temu ustalony zostanie krąg spadkobierców po Pańskich rodzicach. Po tym kroku i zgłoszeniu nabycia spadku do Urzędu Skarbowego można podjąć działania zmierzające do tzw. działu spadku, gdzie ustalić można kto i na jakich zasadach stanie się jedynym właścicielem nieruchomości po rodzicach- jeśli ma Pan zamiar stać się tym właścicielem to zapewne Pana siostra (i inni spadkobiercy) będą chcieli spłat. Brak działania