2020.09.21 godz. 18:52 Rzeszów, Podkarpackie

Jak odrzucić spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Mieszkam na stałe za granicą i niedawno dowiedzialam się o smierci wujka, gdyż nie utrzymywalismy kontaktów. Wujek pozostawił po sobie długi. Zaznacze ze nie posiadam oficjalnego pisma o spadku i ewentualnym jego odziedziczeniu. Nikt w Polsce nie odbiera moich listów poleconych. Czy jest szansa na odrzucenie spadku?? Do kiedy to moge zrobić??? I w jaki sposób??

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Wrz 2020 10:47

jeśli zna Pani dane wujka, najlepiej pesel, może Pani poprzez rejestr spadkowy sprawdzić czy miało miejsce stwierdzenia nabycia spadku po wujku czy to w sądzie czy u notariusza. Nie napisała Pani, czy wujek miał bliższą rodzinę, która ustawowo dziedziczy po nim w pierwszej kolejności (dzieci, żona, rodzice). Jeśli takie osoby są, to najpierw trzeba się upewnić czy one nabyły spadek czy odrzuciły. Jeśli nabyły, to problemu nie ma, bo Pani nie dziedziczy. Jeśli były odrzucenia spadku, no to wtedy trzeba ustalić czy stała się Pani spadkobiercą
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)