2022.11.29 godz. 10:02 Bielsko-Biała, Śląskie

zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

mieszkam w domu razem z mama, mezem i dziecmi. Mam 3 siostry które mają swoje domy. Mama jest schorowana, alzhaimer. Tylko ja jej pomagam. Co sie stanie po śmierci jeśli dom nie zostanie przepisany na mnie? Czy rodzeństwo ma prawo po śmierci wyrzucić mnie i moją rodzinę z domu?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Gru 2022 20:41

Dzień dobry. Po śmierci Pani mamy całość spadku odziedziczy Pani i Pani siostry w częściach równych (przy założeniu, że nie ma innych spadkobierców). Wówczas najlepiej przeprowadzić postępowanie o stwierdzenia nabycia spadku. To stosunkowo proste i tanie postępowanie, w którym sąd ustali komu i w jakich proporcjach przypadnie spadek. Następnie należy przeprowadzić postępowanie o dział spadku, w którym sąd dokona podziału konkretnych składników spadku w tym domu. Istnieje możliwość podzielenia spadku w taki sposób, że dom przypadnie Pani, bez konieczności spłat sióstr. Pozdrawiam