2022.10.26 godz. 10:35 Rybnik, Śląskie

Testament

Wyjaśnienie sytuacji

Mieszkam z mężem i rodzicami w jednym domu ,rodzice są właścicielami. Wtestamencie dom przepisali tylko mnie czy mąż ma prawo do domu jeśli np.mój zgon by był szybszy niż rodziców. Czy mogą oni męża mieszkania

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Paź 2022 18:13

Jeśli w testamencie powołana do spadku jest tylko jedna osoba, to w razie jej śmierci przed spadkodawcą testament nie wywołuje skutków prawnych, bo nie ma już spadkobiercy. Wówczas dziedziczenie następuje na podstawie ustawy. W pierwszej kolejności do spadku powołani są małżonek i dzieci. Napisała Pani, że rodzice "w testamencie dom przepisali tylko mnie". Testament powinien być co do zasady sporządzony własnoręcznie, opatrzony podpisem itp. To wyklucza sporządzenie jednego dokumentu przez dwie lub więcej osób. Każdy sporządza swój testament.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)