2023.01.31 godz. 13:51 Kopaszyn, Dolnośląskie

Nieprzejezdna droga gminna do posesji

Wyjaśnienie sytuacji

Mieszkamy przy nieutwardzonej drodze gmiennej, która w tym sezonie jest całkowicie nieprzejezdna - smieci odbierają na piechotę, listonosz nie dojeżdza, w razie potrzeby żaden wóz - straż, karetka na ma szan dojechać. Odcinek do drogi asfaltowej około 800m. Aktualnie gmina cały czas wymiguje się od naprawy jej stanu, jednocześnie sugerująć, że możemy sami na swój koszt ją zrobić. Czy możemy jakoś przekonać gminę najlepiej nie wywołujać przy okazji wielkiego konfliktu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2023 15:48

Z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym wynika że utrzymanie dróg gminnych jest zadaniem własnym gminy. Zgodnie zaś z art. 101a ust. 1 ww. ustawy, w sytuacji, gdy organ gminy nie wykonuje czynności nakazanych prawem albo przez podejmowane czynności prawne lub faktyczne narusza prawa osób trzecich, stosuje się odpowiednio regulację art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Przysługuje zatem każdemu mieszkańcowi drogi skarga do sądu administracyjnego na niewykonywanie zadań własnych. Aby nie popadać w konflikt można na początek zagrozić takim działaniem.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)