2022.01.26 godz. 10:42 Brzeg, Małopolskie

Mieszkanie kupione przed ślubem na kredyt hipoteczny

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Posiadamy z żoną mieszkanie, ale zostało zakupione przeze mnie przed ślubem na kredyt. Po ślubie wspólnie je utrzymujemy i spłacamy kredyt hipoteczny. Co w przypadku mojej śmierci? Żona i dzieci odziedziczą mieszkanie wraz z kredytem hipoteczny, który będzie należy spłacić? Czy po spłacie kredytu żona staje się właścicielem mieszkania? W jaki sposób mogę zabezpieczyć rodzinę jeszcze za życia, aby mieć pewność, że będą miel idach nad głową? Darowizna? Testament? W jakiś sposób dopisanie żony do aktu notarialnego ale co z kredytem hipotecznym, zgodą banku? pozdrawiam Krzysztof

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2022 11:48

Dzień dobry, w razie śmierci, skoro jest Pan właścicielem mieszkania, to tak jak Pan pisze żona i dzieci odziedziczą mieszkanie i staną się współwłaścicielami w odpowiednich częściach, niezależnie od spłaty kredytu - hipoteka tylko zabezpiecza brak spłaty. Z kredytem - jeśli w umowie nie ma mowy o wymagalności całej pozostałej kwoty od razu w przypadku Pana śmierci, to spadkobiercy (żona i dzieci) będą zobowiązani do spłaty kolejnych rat w Pana miejsce. Warto sprawdzić czy nie ma takiego zapisu w umowie, bo wówczas można pomyśleć np. o ubezpieczeniu kredytu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)