2024.10.23 godz. 12:50 Siedlce, Mazowieckie

mieszkanie po śmierci męża po 6 miesiącach

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Proszę o informacje czy po śmierci współmałżonka i okresie kiedy minęło 6 miesięcy (czyli spadek nabyty z automatu) trzeba załatwiać jakieś sprawy formalne związane z mieszkaniem które było wspólne? Dziękuję z góry. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Paź 2024 13:26

Z mocy prawa jest Pani nabywcą spadku po mężu w momencie śmierci męża (jeżeli nie ma innych uprawnionych do dziedziczenia). Nie ma ściśle określonych ram czasowych dot. nabycia spadku po mężu. To co musi Pani zrobić aby stać się formalnym właścicielem mieszkania wraz z inwentarzem to założyć sprawę w sądzie cywilnym o tzw. SNS (Sądowe nabycie spadku) lub APD (Akt poświadczenia dziedziczenia) u notariusza. Moc tych aktów jest taka sama. U notariusza odbywa się to znacznie szybciej jeżeli zależy Pani na czasie. Z Poważaniem Arkadiusz Kozok