2021.08.16 godz. 17:11 Wolbrom, Małopolskie

Mieszkanie w domu bez prawa własności na podstawie 2 testamentów zmarłej żony w roku 2017r

Wyjaśnienie sytuacji

W dniu 13.12.2017r Sąd Rejonowy w Olkuszu o sygn. akt I Ns 446/17 stwierdził spadek po zmarłej mojej żonie w dniu 29 maja 2017r, powołują się na 2 testamenty żony. W tych testamentach żona zapisała, że dom w którym obecnie mieszkam z moją matką dzieli na 3 nasze córki, a mnie i mojej matce staruszce - dożywocie. Do tej pory byłem przekonany, że postanowienie w/w sądu w Olkuszu sugeruje dla mnie i mojej matki dożywocie. Jednak jak dowiedziałem się nieoficjalnie jest to tylko sam spadek po żonie, bo sąd nie wspomniał w tym postanowieniu o moim i matczynym dożywociu.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sie 2021 23:26

Dzień dobry! W pierwszej kolejności sugerowałbym wystąpienie do sądu o wydanie odpisu postanowienia, o którym mowa w treści zapytania. Po drugie, "dożywocie" (czy też umowa dożywocia) to umowa, o której mowa w art. 908 i nast. kodeksu cywilnego - skoro umowa to powinny występować przynajmniej 2 podmioty, które zgodnie do tej umowy przystępują. Dotychczas nie spotkałem się z sytuacją (i trudno mi sobie ją wyobrazić) aby sąd w postanowieniu o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu regulował kwestie związane z "dożywociem". Być może w treści testamentu jest pewne polecenie dla ..
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)