2021.03.15 godz. 12:19 Zdzieszowice, Opolskie

Mieszkanie własnościowe podział majątku po zmarłym współwłaścicielu.

Wyjaśnienie sytuacji

w 2000 roku jako główny najemca wykupiłam mieszkanie wraz z mężem i moim synem .W 2004 roku wzieliśmy rozwód bez podziału majątku.Sytuacja zmusiła nas do wyprowadzki, mąż został na mieszkaniu oczywiście opłacał mieszkanie ale jednocześnie doprowadził mieszkanie do ruiny .Mąż miał dziecko z pierwszego małżeństwa .W listopadzie były mąż zmarł .Moje zasadnicze pytanie jest .Jaka jest teraz sytuacja z podziałem majątku bez zostawionego testamentu, wiem że jakaś część należy się jego córce ale jaki jest podział .Papierów żadnych nie mam jego córka weszła do mieszkania wszystko wzieła nawet klucze.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Mar 2021 09:15

Dzień dobry! Czy mieszkanie ma urządzoną księgę wieczystą? ew. jak sprecyzowane są zapisy odnośnie zakupu mieszkania - kto i na jakich zasadach kupił to mieszkanie (w szczególności, czy Państwa syn w chwili nabycia był pełnoletni)? [takie informacje powinien udostępnić notariusz, który sporządzał akt notarialny]. W sytuacji gdy nie było testamentu możliwe jest ustalenie spadkobierców ustawowych po Pani byłym mężu, a następnie przeprowadzenie postępowania zniesienia współwłasności (z działem spadku jednocześnie).