2020.07.07 godz. 10:01 Poznań, Wielkopolskie

Jak duży podatek przy darowiźnie?

Wyjaśnienie sytuacji

Moi rodzice chcą przepisać na mnie swoje mieszkanie jako darowiznę. Ja aktualnie jestem właścicielem innego mieszkania. Czy w takiej sytuacji będę musiał zapłacić podatek? Jeśli tak, to jaka byłaby jest wysokość (przyjmijmy, że wartość nieruchomości rodziców to 250.000 PLN). Czy jest też możliwość, aby mieszkanie nie było brane pod uwagę przy wyliczaniu majątku (przy spadku)?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lip 2020 10:57

Darowizna mieszkania dokonana przez rodziców na Pana rzecz jest zwolniona z podatku od darowizny pod warunkiem zgłoszenia takiej darowizny do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dokonania darowizny ( złożenie formularza SD-Z2). Co do drugiego pytania to rozwiązaniem jest przekazanie mieszkania na podstawie umowy dożywocia. Przy umowie dożywocia notariusz pobierze podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej mieszkania.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)