2020.08.17 godz. 14:54 Radom, Mazowieckie

Zniesienie współwłasności

Wyjaśnienie sytuacji

Moi rodzice posiadali nieruchomość - działka. Po śmierci ojca nieruchomość została podzielona przez sąd na mnie mojego brata i mamę. Mama chce teraz podzielić działkę Na dwie, jedna dla mnie Druga na brata. Istnieje problem ponieważ geodeta doradził nam sadowne zniesienie współwłasności. Wszyscy jesteśmy Zgodni do podziału. Czy mama nie powinna wcześniej zrzec się udziałów na nasza korzyść? Czy wystarczy tylko sprawa w sądzie w zniesienie współwłasności.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sie 2020 15:22

Pana mama nie musi się niczego zrzekać wcześniej. Wystarczy sama sprawa w sądzie o zniesienie współwłasności. We wniosku trzeba podać sposób podziału tj. że cześć działki otrzymuje Pan drugą brat bez obowiązku spłat i dopłat na rzecz mamy. Jeśli nieruchomość była nieruchomością wspólną rodziców to należy złożyć jeden wniosek w którym wnosi się o podział majątku wspólnego, dział spadku i zniesienie współwłasności.