2024.05.13 godz. 17:15 Lublin, Lubelskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Moi rodzice przepisali dla siostry w dozywociu dom z gospodarstwem,siostra nie wywaiazala się z umowy dozywocia tj.oplacanie rachunkow dostawa opalu,pochówek,rodzicami opiekowałam się ja i razem z nimi mieszkałam w tym domu,rodzice zmarli xzy mam jakieś prawo do zachowku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Maj 2024 09:52

Nie, umowa dożywocia nie wchodzi do masy spadkowej, a zatem od tej nieruchomości zachowek nie przysługuje. Co więcej, po śmierci dożywotnika (spadkodawcy) nie ma praktycznie możliwości unieważnienia umowy dożywocia. Oczywiście dziedziczy Pani inny spadek pozostawiony przez spadkodawcę, jak również może Pani rozliczyć długi spadkowe (koszty pochówku) oraz rozliczyć nakłady i koszty poniesione na nieruchomość.