2024.04.20 godz. 12:58 Wzory, Małopolskie

Mam pytanie w sprawie odrzucenia spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Moj brat zmarl 2 lata temu a że od 15 lat mieszkam w Irlandi i nieutrzymuje kontaktu z rodziną o sprawie tej dowiedzialam się niedawno ztego co mi wiadomo moje rodzeństwo zrzeklo się spadku takrze dowiedzialam się ze niebylo jeszcze żadnej sprawy w sądzie ja nieotrzymalam zadnego pisma z sadu podejrzewam ze niemaja mojego adresu zamieszkania chciałabym dowiedzieć się czy sa jeszcze szanse bym mogla się zrzec albo czy mozna cos jeszcze zrobic w takiej sytuacji

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Kwi 2024 17:34

Zrzec się dziedziczenia można tylko za życia przyszłego spadkodawcy. Obecnie może Pani odrzucić spadek. Jest na to 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się, że jest się spadkobierczynią - na podstawie art. 1015 Kodeksu cywilnego. Oświadczenie można założyć albo przed sądem albo przed notariuszem. Można też je złożyć w urzędzie konsularnym RP, gdzie konsul potwierdzi własnoręczność podpisu, a następnie przesłać trzeba to do sądu spadku. Trzeba też wnieść opłatę sądową na odpowiedni r-k bankowy, czego można się dowiedzieć w sądzie. Z wyrazami szacunku