2024.01.23 godz. 01:52 Golub-Dobrzyń, Kujawsko-pomorskie

konkubentka

Wyjaśnienie sytuacji

MOj byly partner popełnił przestępstwo z art kk 286, zostałam wezwana na świadka i napisane jest tam, że mam prawo odmówić zeznań jako osoba mu bliska, sprawa jest w marcu a my już nie jesteśmy razem, czy nadal przysługuje mi to prawo jako, że wtedy kiedy popełnił to przestępstwo byliśmy partnerami?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2024 12:28

Dzień dobry, Dla osoby będącej byłym konkubentem/konkubiną nie przysługuje prawo odmowy zeznań, jako osobie najbliższej na podstawie art. 182 §1 KPK. Niemniej jednak, jeżeli pozostaje Pani z oskarżonym w szczególnie bliskim stosunku osobistym, ma prawo o wnoszenie o zwolnienie z obowiązku zeznawania na podstawie art. 185 KPK. Taki wniosek należy zgłosić nie później niż przed rozpoczęciem pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym (art. 186 §1 KPK). Pozdrawiam,
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)