2020.08.11 godz. 16:43 Wrocław, Dolnośląskie

Rozbity samochód kolegi

Wyjaśnienie sytuacji

Mój chłopak naprawiał samochód z kolegą kiedy potrzebował gdzieś na chwilę pojechać więc kolega zaproponował mu swoje kluczyki. Doszło do stłuczki gdzie samochód zastał dosyć poważnie uszkodzony. Kolega wycenił straty na 15 tys gdzie za samochód 2lata temu zapłacił 14. Mimo że oddaliśmy mu 5k domaga się całej kwoty i grozi sądem. Jakie konsekwencje nam grożą i co możemy zrobić? Proponujemy im spłatę w ratach ale nie chcą się zgodzić. Samochód można naprawić lub sprzedać na części więc dodatkowo uważamy że kwota jakiej oczekują jest za duża. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Sie 2020 17:03

Dzień dobry - kwoty przekraczającej wartość samochodu nie zapłaciłby nawet ubezpieczyciel, więc broniłbym się, że to za wysokie roszczenie. Niech kolega przedstawi za ile kupił ten samochód (wartość przecież spada) i rachunki ile faktycznie zapłacił za naprawę samochodu, a to może być pole do dalszej dyskusji, może zawarcia ugody odnośnie zapłaty. Jeśli wzywa do zapłaty na piśmie, to zdecydowanie warto odpowiedzieć w podobnej formie. W przypadku sporu przed sądem cywilnym, jeśli kolega złoży pozew strona przegrana ryzykuje dodatkowo kosztami procesu. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)