2020.07.01 godz. 16:09 Sosnowiec, Śląskie

Rozpowszechnianie mojego wizerunku

Wyjaśnienie sytuacji

Mój kolega wydrukował na koszulce Moje zdjęcia jedno jak leżę w jacuzzi a drugie jak spie na sofie z wystającym brzuchem z pod koszulki, jestem otyły i nie lubiw tego eksponować , a on wydrukował to na koszulce albo koszulkach nie wiem. Ile bo nie chce się przyznać i dał na urodziny jednej osobie jak na razie ale na pewno powstało więcej. Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lip 2020 12:59

Dzień dobry, na podstawie ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne może się Pan przede wszystkim domagać zaniechania takiego działania, a także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, np. publicznych przeprosin. Trudne może być zobowiązanie do odbioru tej koszulki, która była prezentem, ponieważ stanowi teraz własność osoby obdarowanej, ewentualnie można uznać, że też rozpowszechnia wizerunek. Dodatkowo może Pan żądać zadośćuczynienia za krzywdę albo przekazanie określonej kwoty na wybrany cel społeczny. Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)