2020.08.09 godz. 16:00 Wrocław, Dolnośląskie

Czy rodzeństwu należy sie zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Moj konkubent zmarł w 2019r. Sporządził testament notarialny w ktorym do całości spadku po nim powołuje moją córkę. Nie miał swoich dzieci , rodzice jego nie żyja ,natomiast jego rodzeństwo domaga sie po nim mieszkania albo spłaty.Czy moja córka musi ich spłacić.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sie 2020 17:59

zgodnie z przepisami prawa (art. 991 paragraf 1 kodeksu cywilnego) do zachowku uprawnieni są: rodzice spadkodawcy, małżonek spadkodawcy, zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki). Dlatego rodzeństwo nie ma prawa do zachowku. Rodzeństwo dziedziczy z ustawy... W takim razie mogą próbować podważyć testament nawet jeżeli weźmie się pod uwagę, że jest to testament notarialny.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)