2022.05.24 godz. 13:04 Szczurowa, Małopolskie

Zbyt wysokie alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Mój narzeczony ma dziecko z poprzedniego związku . Płacimy 1300 zł alimentów , jednak jest to dla nas stanowczo za dużo. Nie zawsze mieliśmy aż tak dużą kwotę więc zdarzało się , że czasami wysyłaliśmy mniej. Jednak każdego miesiąca jakaś kwota zostaje wpłacana . Była żona mojego partnera zgłosiła sprawę do komornika. Teraz co miesiąc wysyłamy na jego konto pieniądze. Nie jesteśmy w stanie płacić tak wysokich alimentów . Jak złożyć wniosek o obniżenie tej kwoty ?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Cze 2022 13:20

Dzień dobry. Podstawą do zmiany wysokości alimentów jest art. 138 krio. Zgodnie z treścią przepisu, warunkiem zmiany wysokości alimentów jest "zmiana stosunków", którą należy wykazać w pozwie. Taką zmianą może być np. pogorszenie się sytuacji majątkowej zobowiązanego lub poprawa sytuacji uprawnionego. Pozew należy wnieść do Sądu Rejonowego właściwego dla osoby uprawnionej (dziecka). Opłata od pozwu uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu (czyli 12krotności kwoty, o którą żąda się pomniejszenia świadczeń) a jej wysokość określa art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.