2020.09.03 godz. 08:27 Kraków, Małopolskie

Dziedziczenie spadku.

Wyjaśnienie sytuacji

Mój ojciec miał siostrę która miała zapisany dom. Oprócz siostry ojciec ma jeszcze dwóch braci. Siostra ojca zmarła w zeszłym roku , mąż siostry ojca żyje. Ojciec ok pół roku temu zrzekł się notarialnie spadku po siostrze. Pytanie. Ja jako syn ojca kiedy muszę się zrzec dziedziczenia po siostrze,e ojca i czy moja żona też dziedziczy. Wydaje się że w pierwszej linii dziedziczą mąż zmarłej oraz jej bracia.co jeżeli zostawiła jakieś długi dokładnie chodJ mi o to aby nie ponosić odpowiedzialności za ew długi.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Wrz 2020 12:31

Dzień dobry, na zrzeczenie się dziedziczenia ma pan 6 mies. od momentu od dowiedzenia się o powołaniu do spadku. Pana żona w takiej sytuacji nie dziedziczy. Jeśli termin na zrzeczenie już minął, z ustawy przypada Panu spadek z dobrodziejstwem inwentarza a zatem odpowiada Pan za długi spadkowe tylko do wysokości wartości uzyskanego spadku. Pozdrawiam serdecznie.