2022.05.09 godz. 11:43 Augustów, Podlaskie

Czy mogę sprzedać dług?

Wyjaśnienie sytuacji

Mój ojciec nie płaci mi alimentów od 2013 roku. Jest to zgłoszone do komornika, u którego dług rośnie. Niestety poki ojciec nie zaplaci, ja nie dostaje ani złotówki. Czy ja jako dziecko, któremu przysługują alimenty i ma ponad 18lat mogę w jakiś sposób odzyskać te pieniądze np sprzedając dług, który ojciec jest mi winny dalej? Czy może jest jakiś inny sposób żebym mogła odzyskać pieniądze za te lata?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Maj 2022 13:30

Dzień dobry, niestety nie ma możliwości przelewu wierzytelności z alimentów, nawet wymagalnych - w tej kwestii wypowiadał się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 lutego 2011 r. w sprawie III CZP 134/10. Mogę natomiast poradzić, aby zawiadomić organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa niealimentacji (art. 209 k.k.). Fakt, że ojciec nie płaci alimentów od wielu lat wskazuje na duże prawdopodobieństwo jego celowego działania czy też ukrywania dochodów. Czasem postępowanie karne wpływa mobilizująco na dłużników alimentacyjnych. Pozdrawiam, adw. Michał Filec