2021.10.06 godz. 21:01 Dąbrowa Górnicza, Śląskie

Kiedy należy się zachowek?

Wyjaśnienie sytuacji

Mój ojciec posiada dwa domy. Jeden zamieszkuję ja z rodziną a drugi moi rodzice. Tata chce przekazać mi darowizną dom , w którym mieszkam. Dodam, że jest to stary budynek, wymagający sporych nakładów finansowych. Chciałabym go wyremontować, gdy już zostanie przepisany na mnie. Czy w tej sytuacji, mój brat po śmierci ojca może żądać ode mnie zachowku? Jaka wartość darowanej nieruchomości będzie zaliczana na schedę spadkową? Z dnia darowizny, czy z dnia otwarcia spadku? Czy będę musiała coś płacić bratu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lis 2021 15:50

Przy obliczaniu zachowku dolicza się do spadku darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)