2023.08.04 godz. 15:56 Kielce, Świętokrzyskie

Spłata za dom

Wyjaśnienie sytuacji

Mój ojciec przepisał(darowizna) dom 18 lat temu mojej siostrze a nas całkowicie pominął mam jeszcze jedną siostrę czy możemy się starać od siostry uzyskać spłaty i w jakiej części nam się należy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sie 2023 16:18

Dzień dobry, po śmierci ojca, po stwierdzeniu nabycia spadku, mogą Państwo żądać zapłaty od siostry zachowka. Wysokość zachowka wynosi połowę tego co otrzymaliby Państwo w wyniku spadkobrania ustawowego. Przy czym należy pamiętać, że wysokość zachowka uzależniona jest również od otrzymanych przez Państwa darowizn od ojca.