2023.08.11 godz. 15:43 Warszawa, Mazowieckie

Spadek z zagranicy

Wyjaśnienie sytuacji

Mój ojciec ze swoją żoną (posiadający oboje obywatelstwa polskie i niemieckie) mieszkający na stałe w Niemczech sporządzili przed niemieckim notariuszem tzw. umowę dziedziczenia (Erbvertrag) w której wskazali, że po śmierci ostatniej osoby dziedziczą po połowie - ja oraz syn żony mojego ojca. Ojciec zmarł 3 lata po podpisaniu umowy. Nie wystąpiłem o zachowek. W dalszej kolejności żona mojego ojca spieniężyła cały wspólny majątek i przeprowadziła się do Polski. Czy istnieje możliwość uznania na terenie Polski za wiążącą podpisaną umowę tak, bym w przypadku śmierci żony ojca mógł ubiegać się o zapisany mi udział w ‚spadku’?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Sie 2023 12:16

Należy przeanalizować treść umowy dziedziczenia (to forma testamentu) w zakresie dziedziczenia po zmarłym ojcu, a następnie w zależności od ustaleń przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym lub ewentualnie wystąpić z roszczeniem o zachowek. Nie sposób precyzyjnie odnieść się do pytania, nie znając szczegółów sprawy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)