2024.06.11 godz. 05:55 Warszawa, Mazowieckie

Co

Wyjaśnienie sytuacji

Moj Ojciec zmarl 4 lata temu.Zostawil 2 mieszkania.Jego druga zona(nie moja matka)chce nas splacic ale twierdzi ze jedno mieszkanie jest jej a drugie jest do podzialu na nia i na nas(4 dzieci ojca).Sad przyznal 1/4 spadku zonie(nie mieli rozdzielczosci majatkowej).Chcialem zspytac jak bedzie wygladal podzial tego mieszkania?Co do drugiego mieszkania to nie widzielismy zadnych dokumentow na jakiej podstawie zostala ona jedynym jak twierdzi wlascicielem i tu chce zapytac czy czesc ojca po smierci wraca do masy spadkowej jak by przed smiercia przepisal jej swoja czesc za dozywocie albo darowizne

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Cze 2024 11:13

Dzidzieczeniu podlegają składniki majątku należące do spadkodawcy przed śmiercią. Jeśli pozostawał w małżeństwie i w trakcie jego trwania spadkodawca nabył dwa mieszkania, to co do zasady wchodzą one w skład majątku wspólnego małżonków. A zatem co do zasady spadkobierca posiadał własność 1/2 jednego mieszkania i 1/2 drugiego mieszkania. I te składniki podlegają dziedziczeniu. Oczywiście sytuacja mogła być inna i zmarły mógł przekazać za życia swoją część żonie (być może darowizna ta będzie podlegała zapisowi na shcedę spadkową).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)