2023.08.14 godz. 15:44 Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Praca bez umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Mój pracodawca od 3 miesięcy przekłada podpisanie umowy o pracę, wręcz unika tematu. Nie jestem jedyną osobą w firmie która jest tak traktowana. Po 3 miesiącach zrezygnowałem z pracy w tym miejscu i chciałbym zgłosić nieuczciwego pracodawcę do PIP. Czy grozi mi jakaś kara finansowa, będę musiał zapłacić np. ZUS w przypadku gdybym poszedł to zgłosić? Z wypłatami nie było problemów, wynagrodzenie otrzymywałem do ręki, nie na konto bankowe.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Sie 2023 16:26

Dzień dobry, proszę zgłosić wszystko do PIP. Oni zajmą się pracodawcą. Po modyfikacji zapisów Ustawy Pan jako podatnik nie będzie ponosił z tego tytułu żadnych sankcji, całość odpowiedzialności w zakresie podatku dochodowego ciążyć będzie na pracodawcy.