2022.11.14 godz. 21:27 Wrocław, Dolnośląskie

Mój problem dotyczy odwołania od kwoty odszkodowania z polisy OC sprawcy. Jakich podstaw prawnych użyć w piśmie odwoławczym?

Wyjaśnienie sytuacji

TU uznało przyczynienie mnie w wymiarze 40%, co jest wg mnie absurdalne (włączyłem tylko kierunkowskaz będąc na drodze z pierwszeństwem, nie rozpoczynając tego manewru, zbliżając się z niską prędkością do skrzyżowania, gdy w tym momencie sprawca (uznany przez policję), wymusił pierwszeństwo). TU nie zapoznało się z moim oświadczeniem, jedynie z notatką policyjną i oświadczeniem sprawcy (mam na to konkretne dowody). Jakich podstaw prawnych użyć, by zmniejszyć przyczynienie do spowodowania kolizji?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2022 16:22

Dzień dobry, w takiej sytuacji wskazuje się, że nie było przyczynienia się ze stosowną argumentacją dotyczącą stanu faktycznego (bo to na samo przyczynienie się jest przepis, na który powołuje się TU - art. 362 k.c.). W braku uznania przez TU Pana argumentacji celem odzyskania pieniędzy konieczne staje się złożenie pozwu o zapłatę. W przypadku potrzeby pomocy w korespondencji z TU w postępowaniu likwidacyjnym lub dalszym przed Sądem zajmuję się takimi sprawami. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec