2021.04.04 godz. 19:36 Kwidzyn, Pomorskie

Co można zrobić ?

Wyjaśnienie sytuacji

Mój problem polega na tym że dziadek z babcią przepisali mieszkanie na mojego tatę a drugi syn dostał pieniądze na remont swojego mieszkania , dziadek zmarł a po kilku latach zmarł tata w 2012 roku .W 2013 mieliśmy ja siostra i mama sprawę w sądzie że spadek po tacie należy się każdej z nas po 1/3 .Babcia zmieniła swój testament na syna który jeszcze żyje natomiast testament dziadka dalej był na tatę . W 2019 brat taty wraz z babcią założyli nam sprawę na której sąd przyznał że połowa mieszkania należy się nam .Kilka dni temu dostaliśmy pismo od brata taty że domaga się zachowku po dziadku

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Kwi 2021 18:12

Dzień dobry! Proszę o informację, kiedy miało miejsce otwarcie i ogłoszenie testamentu po Dziadku (w zapytaniu pojawia się informacja, że Dziadek zmarł przed Tatą- czyli przed 2012r., natomiast później pojawia się wzmianka o sprawie spadkowej z 2019r.). Zgodnie z art.1007 § 1 kodeksu cywilnego: Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.