2023.05.27 godz. 20:38 Lublin, Lubelskie

władza rodzicielska

Wyjaśnienie sytuacji

Mój syn za kilka miesięcy skończy 18 lat. Mój były mąż nigdy nie płacił alimentów, zawsze otrzymywaliśmy fundusz alimentacyjny. Syn boi się, że będzie musiał spłacać jego długi. ( długi do państwa wynosza około 100 000 zł) Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej może temu zapobiec? Czy jest jakiś inny sposób żeby to nie przeszło na dziecko? Jak umotywować taki wniosek, co jest potrzebne do złożenia takiego wniosku, oraz na jakiej podstawie sąd może odrzucić taki wniosek. Jak długo się czeka?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Maj 2023 11:33

Władza rodzicielska kończy się wraz z uzyskaniem pełnoletności, a zatem nie ma sensu wnosić o jej pozbawienie. Idąc dalej - sama właddza rodzicielska lub jej brak nie ma związku z obowiązkiem alimentacyjnym. I co najważniejsze dłużnikiem alimentacyjnym wobec gminy (funduszu alimentacyjnego) jest zobowiązany do alimentów, a zatem ojciec syna. Tym samym to on i tylko on jest dłużnikiem wobec gminy
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)