2020.09.14 godz. 15:51 Oleszyce, Podkarpackie

Jak odrzucić dług po zmarłym synu

Wyjaśnienie sytuacji

Mój syn zmarł 10.01.2017. W dniu 21.07.2017 odbyło się postępowanie spadkowe gdzie sąd stwierdził nabycie spadku po moim synu przeze mnie i mojego męża. Otrzymałam pismo od firmy windykacyjnej (z dnia 9.09.2020) o tym, że mój syn miał dług do spłacenia w jednym z banków (firma windykacyjna otrzymała w dniu 31.08.2020 postanowienie od sądu w sprawie nabycia spadku). Chcą aby spłacić ten dług. Niestety syn nie pozostawił żadnego majątku (mieszkał w innym mieście, miał kłopoty z prawem). Jak mogę udowodnić że nie jestem w stanie spłacić długu? Jestem emerytką (najniższa emerytura), mąż-renta.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Wrz 2020 10:58

Zakładam, że nabyli Państwo ten 'spadek" z dobrodziejstwem inwentarza, bo taka jest reguła od 18 października 2015 roku, czy jednak wprost? Jedynie przy nabyciu spadku wprost odpowiadają Państwo za długi spadkodawcy bez ograniczeń, jeśli z dobrodziejstwem inwentarza, to odpowiedzialność za długi jest ograniczona do wartości nabytego spadku. Zatem jeśli było nabycie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza, to należałoby tej firmie windykacyjnej napisać, że syn nie pozostawił żadnego majątku, a przez to Państwo nie odpowiadają za ten dług z mocy samego postanowienia
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)