2020.01.24 godz. 11:30 Warszawa, Mazowieckie

Przredawniony dług

Wyjaśnienie sytuacji

Mój Tata zmarł 15 X 2015 roku.W lutym 2019 roku przyszło wezwanie do zapłaty kredytu o, którym nie wiedzieliśmy. Poprosiliśmy o umowę kredytu- w której Tata wpisany jest jako jedyny kredytobiorca i w której jest zapis, że z chwilą śmierci kredytobiorcy kredyt staje się wymagalny. Moje pytanie brzmi: Czy można posłużyć się tutaj przedawnieniem kredytu? Czy traktować to można jako przedawnienie kredytu i zastosować termin 3 letni czy trzeba posłużyć się tutaj długiem spadkowym i przedawnienie nastąpi dopiero po 6 latach?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jacek Zandecki

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2020 08:39

Dzień dobry, jeśli dług z tytułu pożyczki stał się wymagalny z data śmierci pożyczkobiorcy, to od tej daty należny liczyć okres przedawnienia (3 lata). Sam zapis o wymagalności . długu z chwilą śmierci wydaje się być sam w sobie klauzulą niedozwoloną.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)