2022.11.22 godz. 21:11 Kraków, Małopolskie

Pomoc znajomemu w spłacie kredytu

Wyjaśnienie sytuacji

Mój znajomy ma kredy, a ja chcę mu pomóc w spłacie. Chciałbym przekazać w sumie 20 000 zł, ale nie wiem jak to zrobić, by nie przysporzyć dodatkowych problemów, czy płacić niepotrzebnie/zbyt dużego podatku. Jak mogę to zrobić? Na myśli mam kilka możliwości ale nie wiem, która z nich jest prawnie poprawna. 1. Systematyczne przelewy w mniejszej kwocie, np. 2 000 zł. 2. Jednorazowy duży przelew. (Przy przelewach opisany byłby cel i dane kredytu) 3. Przeprowadzenie tych operacji w gotówce (wybranie pieniędzy z jednego konta i wpłacenie na drugie). 4. Sporządzenie umowy Darowizny.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Lis 2022 09:11

Dzień dobry, z opisu przedstawionego powyżej wynika, iż chce pan to zrobić całkowicie bezzwrotnie. Każde z zaproponowanych rozwiązań w takiej sytuacji sprowadza się do darowizny. W takiej sytuacji będzie ona opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, który przy założeniu kwoty 20 ty wyniesie 1 906,00 zł. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 e-mail agnieszka@kancelaria-uranin.pl