2021.05.05 godz. 09:53 Warszawa, Mazowieckie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Moja ciocia ma mieszkanie kawalerkę. Jest osobą samotna nie ma dzieci nie ma męża. Ma 2 siostry I jednego brata. Czy może mi przepisać mieszkanie na wyłączność swojej siostrzenicy? Jakie są zasady

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Maj 2021 14:44

Dzień dobry, jest kilka opcji. Po pierwsze Ciocia może Panią wskazać jako jedyną spadkobierczynię w testamencie. Wadą tego rozwiązania jest możliwość próby podważania tegoż testamentu przez pozostałych krewnych. Obecnie zaś jak najbardziej możliwa jest umowa darowizny lub umowa dożywocia. Ta druga jest korzystniejsza, ponieważ eliminuje kwestię zachowku, choć w Państwa przypadku ten problem prawdopodobnie nie występuje, o ile nie ma jeszcze rodziców Cioci, którzy mogliby dochodzić zachowku w razie śmierci Cioci - do zachowku uprawnione są dzieci, wnuki, małżonek i rodzice. Pozdrawiam.