2023.02.22 godz. 10:55 Różyce, Łódzkie

Zasiedzenie

Wyjaśnienie sytuacji

Moja ciocia opiekowała się nieruchomością Której właścicielem był kuzyn który miał orzeczenie o niemożliwości samodzielnego prowadzenia gospodarstwa. Leczył się psychiatrycznie. Zmarł 4 lata temu. Był od niej młodszy. Od czasu początku opieki mineło 27 lat. Wcześniej opiekowali się jej rodzice. Zarówno ona jak i jej rodzice działali jak właściciele. Czy można się starać o zasiedzenie? Są spadkobiercy ale oni nie pomagali bezpośrednio.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lut 2023 17:34

Szanowna Panie, zgodnie z treścią art. 172 k.c. posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiadacz nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Dalej posiadacz nieruchomości nabywa własność po upływie 30 lat jeśli byłby w złej wierze. Pani ciotka prawdopodobnie nie posiadała dobrej wiary wobec czego wniosek o zasiedzenie jest przedwczesny.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)