2024.07.08 godz. 15:07 Dąbrowa Górnicza, Śląskie

Czy dziedziczę dług?

Wyjaśnienie sytuacji

Moja mama odziedziczyła dług po swojej mamie (mojej babci), ale nigdy się o nim nie dowiedziała, bo zmarła niecały rok temu (babcia zmarła dokładnie rok przed moją mamą(jej córką), a pismo o odziedziczeniu długu przez mamę i jej dwóch braci przyszło dopiero dzisiaj czy ja jako syn dziedziczę ten dług, czy przechodzi wszystko teraz na jej braci, a może na męża (mojego tatę)? Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam, Adrian

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Fulneczek

Racibórz, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sie 2024 13:56

W Polsce dziedziczenie długów odbywa się zgodnie z prawem spadkowym. Jeśli Twoja mama zmarła i nie odrzuciła spadku po swojej mamie (Twojej babci), dług przechodzi na jej spadkobierców, czyli Ciebie, Twoje rodzeństwo oraz męża mamy (Twojego tatę). Spadek, w tym długi, można odrzucić w ciągu 6 miesięcy licząc od dnia dowiedzenia się o nim. Jeśli Ty i Twój tata odrzucicie spadek, dziedziczenie przejdzie na dalszych krewnych, którzy chcąc się zwolnić od długu również będą musieli odrzucić spadek.