2022.05.04 godz. 13:26 Ostrołęka, Mazowieckie

Upoważnienie do sprzedaży

Wyjaśnienie sytuacji

Moja mama posiada lokal , chce go sprzedać jednak nie może być osobiście . Czy ja jako córka mogę pełnić jej funkcje przy dokonaniu formalności bez upoważnienia notarialnego ? Czy takie upoważnienie do sprzedaży musi być sporządzone przy notariuszu czy między sobą możemy coś takiego sporządzić ? Ewentualnie przy sprzedaży moja mama może być podłączona online a ja fizycznie wraz z kupującym ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Maj 2022 15:03

Szanowna Pani, zgodnie z treścią art 99 par. 1 kodeksu cywilnego Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być zawarte w szczególnej formie. Formą wymaganą dla sprzedaży lokalu jest forma aktu notarialnego wobec tego pełnomocnictwo również powinno mieć taką formę. Jest to forma ad solemnitatem. Pani mama ma możliwość sporządzenia pełnomocnictwa za granicą w większości przypadków powinno posiadać klauzulę apostille