2022.12.27 godz. 08:44 Większyce, Opolskie

Jak przeprowadzić sprawę spadkową

Wyjaśnienie sytuacji

Moja mama zamieszkuje dom po zmarłych rodzicach od urodzenia,teraz ma 86lat,od śmierci ojca tj.w 1982 roku cały czas opłaca wszystkie rachunki podatki jak również są przeprowadzane remonty budynku ,jednak dom nie jest na nią zapisany, z drugiej strony córka zmarłej siostry mamy robi sobie jakieś prawa do tego domu, czy mama przy przepisywaniu domu na siebie musi ją uwzględnić?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Gru 2022 18:01

Dzień dobry. Jeżeli nie było przeprowadzone postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po rodzicach Pana/Pani mamy, to należy od tego zacząć. To proste postępowanie, w którym sąd ustali krąg spadkobierców i udziały w całym spadku. Następnie aby uregulować kwestie domu należy dokonać działu spadku. Wówczas poszczególne składniki wchodzące w skład spadku zostaną podzielone pomiędzy spadkobierców (istnieje możliwość aby jedna osoba uzyskała całość spadku bez konieczności spłaty reszty spadkobierców). Postępowanie o dział spadku jest już jednak znacznie trudniejsze, zwłaszcza gdy istnieje spór.