2023.10.20 godz. 14:39 Otwock, Mazowieckie

Moja mama zmarła 2023-08-16. Była emerytką. Minęło już 3 lata od wzięcia pierwszej emerytury. Czy środki zgormaczone w zus są dziedziczone i można odzyskać je

Wyjaśnienie sytuacji

Moja mama zmarła 2023-08-16. Była emerytką. Minęło już 3 lata od wzięcia pierwszej emerytury. Czy środki zgormaczone w zus są dziedziczone i można odzyskać je ??

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2023 12:14

Dziedziczeniu podlegają środki zgromadzone na subkoncie ZUS. Takie subkonto posiadają wszyscy z urzędu, którzy urodzili się po roku 1968 - dla starszych, jeśli przystąpili do OFE. Co do zasady jeśli ubezpieczony w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim - połowa zgromadzonych środków jest przekazywana na rachunek małżonka, a reszta albo osobie wcześniej upoważnioan albo wchodzi w skład spadku. Jeśli zmarły był niezamężny, środki są przelewane na rachunek upoważnionego lub w całości wchodzą w skład spadku.