2020.03.11 godz. 09:14 Kielce, Świętokrzyskie

Podział majątku po zmarłej matce

Wyjaśnienie sytuacji

Moja mama zmarła miesiąc temu. Nie zostawiła testamentu. Dom był tylko na nią, a ja chciałbym w nim zostać. Mam dwie siostry. Jedna z mężem i 3 dzieci w Polsce, odrzuci spadek. Druga ma męża i 2 dzieci i mieszkają za granicą. Też chcą odrzucić spadek jednak mają sprawy komornicze na duże kwoty. Pytanie 1 - czy odrzucając spadek u notariusza muszą być całe rodziny czyli siostry z mężami i dziećmi i wszyscy się spisać? Pytanie 2 - Czy komornik pozwoli odrzucić spadek drugiej siostry czy będzie domagał się spłaty 1/3 wartości domu skoro ma decyzję o zajęciu komorniczym na siostrę?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Mar 2020 09:28

Ad. 1 U notariusza wystarczy aby byli spadkobiercy tj. siostry i ich dzieci które po odrzuceniu spadku przez siostry staną się spadkobiercami. Jeżeli dzieci są niepełnoletnie do odrzucenia spadku w ich imieniu będzie konieczne uzyskanie zgody sądu opiekuńczego. Ad. 2. Komornik nie ma uprawnień do wyrażania zgody lub nie na odrzucenie spadku. Poza tym komornik nie ma takiej wiedzy, że pani siostra coś odziedziczyła. Za to wierzyciele Pani siostry jeśli dowiedzą się o tym, że odrzuciła spadek mogą na podstawie art. 1024 k.c. mogą żądać, ażeby odrzucenie spadku zostało uznane za
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)