2020.06.01 godz. 22:30 Wrocław, Dolnośląskie

Czy mam prawo do połowy pieniędzy ?

Wyjaśnienie sytuacji

Moja siostra 5 lat temu dostała od moich rodziców w darowiźnie pieniądze, rodzice wtedy jeszcze byli razem a ja byłam niepełnoletnia, wiec pieniądze na dom który kupiła dali jej. Rodzice się rozwiedli a ja chciałabym starać się o połowe pieniędzy które dostała w darowiźnie. Czy jest to możliwe ze uda mi się dostać coś z tych pieniędzy ? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Cze 2020 09:40

Nie widzę żadnych podstaw prawnych do tego, by czegokolwiek domagać się od siostry. Rodzice mogli samodzielnie dysponować swoim majątkiem i dokonywać darowizn na rzecz dzieci, innych krewnych, czy nawet osób niespokrewnionych. Taka darowizna może mieć znaczenie przy dziale spadku po rodzicach, gdyż przepisy przewidują między innymi możliwość zaliczenia darowizny na schedę spadkową. Ale z pytania nie wynika, że rodzice zmarli, a jedynie rozwiedli się, a zatem temat rozliczania tej darowizny pomiędzy spadkobiercami jeszcze nieaktualny.